Orman yangınları fena kavuruyor yürekleri. Yok yok sadece inanları değil, börtü, böceği, kurdu kuşu da etkiliyor… Çayırı çimeni dağlaması yetmiyor, devasa ağaçları kapkara bir taşa döndürüyor. Tohumları bile kül ediyor alevler… Ondandır yürek yangınlarına çare aranması… 

Özge Çiğdem Denizci de yaşadı bu yangınları… Hem de alevlerin ta göbeğine kadar girerek ateş savaşçılarına yardım eli uzattı. Seferber oldu tüm doğa aşıkları gibi… Yaşam Hakları Savunucu Özge Çiğdem Denizci, şimdi Datça’da yaşayan 9-14 yaş grubundaki çocuklar arasında orman yangınlarının tehlikelerini/zararlarını sanat yoluyla anlatmayı hedefliyor. Bunun için “Kızıl Kirazkuşu: Datça’da Orman Yangınları Farkındalığı Sanat Atölyeleri” başlatıldı. CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen projeye Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Datça Belediyesi, Datça- Emecik Orman İşletme Şefliği, Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DADADOSK) ve Datça Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG-AME/SAR) de iştirakçi oldu.

Yeşim Tezgören, Deniz Kırımsoy, Ayşegül Çelik, M. Özgür Mutlu, İlker Görgülü ve Hakan Polacanlı’nın Atölye çalışmalarını yürüteceği “Kızıl Kirazkuşu” projesi 24 Aralık 2022’de başlayıp 2023 yılının Kasım ayına kadar devam edecek. Kayıt altına alınacak atölye çalışmaları sonunda Bahadır Cihangir Genç ve İmre Özerim tarafından bir de belgesel film hazırlanacak.

Özge Çiğdem Denizci tarafından koordine edilen ve asistanlığı Yiğit Gürol’un yaptığı “Kızıl Kirazkuşu Projesi”nin dinamikleri şöyle:

Datça Yarımadası ve içinde barındırdığı endemik yapı yangınlarla tehdit altındadır. Yangınların %88’i insan kaynaklı çıkmaktadır. Orman yangınlarının olmasını engellemek ve çıkabilecek yangınlara önlem almak da yine insanların elindedir. Bal ve badem üretimiyle geçimini sağlayan Datça halkının kaynakları her yangınla azalmakta ve tükenmeye yüz tutmaktadır. Geçiminin diğer kısmını turizmle kazanan Datçalılar, son yıllarda çıkan orman yangınlarıyla ekonomik olarak da zarar görmektedirler. Tarihi verilere göre, dünyada ilk tıp okulu olan Knidos Tıp Okulu’nun (M.Ö.700) bölgede kurulmasına sebep olduğu düşünülen şifalı otlar da giderek azalmakta ve hatta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Gür sesiyle şakımaya hazırlanan ve mavi pelerinini kuşanan Kızıl Kirazkuşu, Datça’da yaşayan 9-14 yaş grubundaki çocuklara orman yangınlarını ve yarattığı tahribatların farkındalığını göstermeyi hedeflemektedir.

4’ü Datça 4’ü Betçe olmak üzere toplam 8 sanat atölyesi, bir doğa yürüyüşü ve bir de tartışma etkinliği gerçekleştirecektir.

Datça dinamiklerine hakim ve daha önce yine Datça’da ve Datça dışında çocuklarla atölyeler gerçekleştiren Yeşim Tezgören, Deniz Kırımsoy, Ayşegül Çelik, M. Özgür Mutlu, İlker Görgülü ve Hakan Polacanlı gibi alanında yetkin isimlerle atölyelerini yürütecek olan proje tüm proje boyunca kayıt altına alan görüntülerle, Mayıs ayında Bahadır Cihangir Genç ve İmre Özerim yönetmenliğinde bir de belgesel film yapılacak.

İştirakçiler arasında bulunan Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü 16 Nisan 2023 tarihinde “Hızırşah Kanyonu”nda bir yürüyüş düzenleyecek.

Diğer iştirakçiler arasında yer alan Datça- Emecik Orman İşletme Müdürlüğü ve Datça MAG-AME/SAR’dan gönüllüler ise 7 Mayıs 2023 tarihinde Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde katılımcı çocuklarla bir araya gelerek onlara bir tartışma zemini hazırlayacak. Buluşma sırasında çocuklar oldukları doküman filmi izleyebilecek, orman yangınları hakkında akıllarına takılan soruları yetkililere sorabilecekler.

Katılımcı 40 çocuk atölye çalışmaları ve diğer belirtilen etkinliklerin ardından okullarında yürütecekleri faaliyetlerle de orman yangınları farkındalığı çalışmalarını sürdürecekler.

Faaliyetler, 2023 yılının Kasım ayına kadar devam edecek.

Instagram: https://www.instagram.com/kizilkirazkusu/

KIZIL KİRAZKUŞU PROJE TAKVİMİ

TARİHETKİNLİKYEREĞİTMEN / DÜZENLEYEN
24 Aralık 2022Ses AtölyesiUKKSAYeşim Tezgören
25 Aralık 2022Ses AtölyesiBülent Ecevit Kültür MerkeziYeşim Tezgören
14 Ocak 2023Edebiyat AtölyesiUKKSAAyşegül Çelik &
M. Özgür Mutlu
14 Ocak 2023Edebiyat AtölyesiBülent Ecevit Kültür MerkeziAyşegül Çelik &
M. Özgür Mutlu
5 Şubat 2023Çöpten Heykel AtölyesiBülent Ecevit Kültür MerkeziDeniz Kırımsoy
4 Mart 2023Hareket ve Ses AtölyesiUKKSAHakan Polacanlı &
İlker Görgülü
5 Mart 2023Hareket ve Ses AtölyesiUKKSAHakan Polacanlı &
İlker Görgülü
16 Nisan 2023Doğa YürüyüşüHızırşah KanyonDADADOSK
7 Mayıs 2023Tartışma & Film gösterimiBülent Ecevit Kültür MerkeziDatça- Emecik Orman İşletme Şefliği
MAG-AME/SAR

Kaynak: Haber Hürriyeti