Avrupa Birliği Projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenen Kızıl Kirazkuşu: Datça’da Orman Yangınları Farkındalığı Sanat Atölyeleri, proje iştirakçilerinden Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü liderliğinde “Doğa Yürüyüşü” etkinliği gerçekleştirildi… 

Avrupa Birliği Projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenen, koordinatörlüğü Özge Çiğdem Denizci tarafından yapılan Datça Milli Eğitim Müdürlüğü, Datça Belediyesi, Datça-Emecik Orman İşletme Şefliği, Datça Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG-AME/SAR Datça) ve Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (DADADOSK)’nün iştirakçi olduğu Kızıl Kirazkuşu: Datça’da Çocuklara Orman Yangınları Farkındalığı Sanat Atölyeleri’nin beşinci etkinliği, “Orman Yangınları Farkındalığı Doğa Yürüyüşü” 9 Nisan 2023 Pazar günü Hızırşah Piknik Alanı’ndan Karakazan Kanyonu’na yapıldı.

Yürüyüş lideri DADADOSK Kulüp Başkanı Gülhan Keleş olan yürüyüşte Betçe’den ve Datça’dan toplam 26 çocuk katılım sağladı. Piknik alanında DADADOSK üyeleriyle buluşup ısınma hareketleri yaparak etkinliğe başlayan çocuklar, Keleş tarafından doğada başımıza gelebilecek her türlü acil durum hakkında kısa bilgiler aldılar ve yine doğa yürüyüşlerinde ve acil durumlarda kullanılan ip bağlama teknikleri hakkında da bilgi sahibi oldular, temel yürüyüş disiplini için gereken tüm bilgileri edindiler, basit telsiz kullanımını öğrendiler ve yürüyüş boyunca uyguladılar. Yürüyüş süresince hemen her çocuk ya yürüyüş lideri (önden giden) ya da yürüyüş artçısı (sondan gelen) olmayı deneyimledi.

Karia Yolu’nun bir kısmını takip eden yürüyüşçüler “kırmızı beyaz işaretler”in uluslararası rota işaretleri olduğunu ve dolaysıyla Karia Yolu’nun da aynı biçimde işaretlendiğini, bu simgeleri takip ederek Karia Yolu’nu yürüyebileceklerini öğrendiler.

Hızırşah Kanyonu boyunca doğal yapıyı inceme fırsatı bulan katılımcı çocuklar, kaplumbağa, kertenkele, yusufçuk, çeşitli kuşlar ve böcekleri incelediler, onlara herhangi bir zarar vermediğimiz sürece onların da bize zarar vermeyeceğini deneyimlediler. Kanyon’da bulunan antik su sarnıçlarını da yakından inceleme fırsatı bulan çocuklar, sarnıçların doğadaki pek çok canlı için önemini yine Keleş’ten aldıkları bilgilerle edindiler. Yürüyüş esnasında kanyonda bulunan “Uzak Zürafa” ve “Can Baba” sektörlerinde kaya tırmanışı yapan spor tırmanışçıları da gözlemleme fırsatı bulan çocuklar, spor tırmanış hakkında da bilgi edindiler.

“Şehirden gelen şehre gider” mottosuyla doğaya hiçbir şekilde atık bırakmamayı da öğrenen çocuklar, bunun da doğa için önemini kavramış oldular.
Karakazan Kanyonu’nda verilen molada, 3 dakika doğaya saygı duruşunda bulunuldu ve ormandaki sesler dinlenildi. Yürüyüş dönüş rotasında çocuklarla birlikte doğadan hiçbir canlıya zarar vermeden materyaller toplandı. Çocuklar topladıkları materyallerle piknik alanında Hatice Düzağaç eşliğinde “yeryüzü sanatı” (land art) tekniğini kullanarak temsili Kızıl Kirazkuşu’nu resmettiler. Bu etkinliğin ardından serbest bir şekilde piknik alanında top oynayan çocuklar, etkinlik öncesinde kendilerine dağıtılan Kızıl Kirazkuşu bandalarıyla fotoğraf çekildiler.

“Orman”, “doğa yürüyüşü”, “orman hayvanları”, “orman yangınları”, “su sarnıçları”, “telsiz”, “yürüyüş liderliği”, “ilkyardım”, “ip bağlama teknikleri”, “yanıcı bitkiler”, “öncü- artçı”, “yürüyüş lideri”, “sandal ağacı”, “çam çeşitleri”, “orman bitki örtüsü”, “mantarlar”, “çalı cinsi bitkiler”, “pamuktan”, “karabaşotu”, “tilkişen”, “yeryüzü sanatı”, “spor tırmanış”, gibi olgu ve konuların gündemde olduğu etkinlikte çocuklar da Datça’daki bitki örtüsüyle ilgili birbirlerine bilgi verme fırsatı buldular.

Gönüllü desteği için DADADOSK Kulüp Başkanı Gülhan Keleş, DADADOSK Yönetim Kurulu Denetleme Kurulu Üyesi Hatice Düzağaç ve katılımcı öğrenci velisi Olcay Deniz’e teşekkür ederiz.

Kaynak: Gündem 48