Muğla’nın Datça ilçesinde 7 yıl önce kurulan Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü (DADADOSK) üyeleri Datça’nın hemen her bölgesinde düzenledikleri yürüyüşlerinde çevreyi de temizliyor.

Muğla’nın Datça ilçesinde 20 Temmuz 2017 tarihinde kurularak kaya tırmanışları, doğa yürüyüşleri, bisiklet sürüşü ve ekstrem sporlar başta olmak üzere her türlü etkinliğe destek veren Datça Dağcılık ve Doğa Sporları Spor Kulübü (DADADOSK) üyeleri her fırsatta yürüyor. Önceki gün yaptıkları 18’nci yürüyüşlerinde 12 kilometre yürürlerken yine bölgede temizlik yapmayı unutmadı.

DADADOSK’un Başkanı Av. Gülhan Keleş, Marmaris Manşet’e konuşarak, “En büyük hedefimiz, çocukların doğa sporlarına ilgisini çekmek. Projelerimiz arasında ‘deniz görmeyen çocuk kalmasın’ var. En kısa zamanda hayata geçirmeye başlayacağız” dedi.

YÖNETİMİ KADINLARDAN OLUŞUYOR

Başkanlığını Av. Gülhan Keleş’in yaptığı DADADOSK’un asıl yöneticileri A.Banu Barbarosoğlu, Filiz Ipek, Özge Çiğdem Denizci, Nurgül Dönmez. Ümit Kırcali. Sibel Yüksel,  C. Nurten Şimşek, Duygu Özaşik Çamur ve Cabir Nur yedek üyelerinden  oluşuyor.

KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİ İLKELERİMİZİN BAŞINDA TUTUYORUZ

Ortak tutkularının doğa olduğunu belirten ve kuruluşlarının 7’nci yılına giren DADADOSK Başkanı Av. Gülhan Keleş Marmaris Manşet’e yaptığı açıklamada, “Biz kadınlar olarak farkındalık oluşturmak için derneğin yönetim kurulunda görev aldık. İşin genelinde kadınlardan oluşan yönetim kurulu olarak ilkelerimizin en başında kadın-erkek eşitliği ilkeleri geliyor. Din, dil ve renk ayrımı yapmaksızın yan yana yürümemizin toplumdaki eril zihniyeti yıkacağına inanıyoruz. 164 üyemizin 78 i kadın 86 si erkek. Kuruluşumuz 7’nci yılında Datça’da bulunan üyelerimizin katılımıyla çok güzel bir sportif etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Çevre bilinci, çevre duyarlılığı gelişirken üyeler arası dayanışmanın bağlılığın attığını görmek harika. Böyle etkin bir topluluğun içinde olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

BÜYÜK HEDEFLERİ VAR

Kulüp üyeleri doğa yürüyüşleri başta olmak üzere kaya tırmanışları, bisiklet sürüşü ve ekstrem sporlar yapıyor. Geçen sene gerçekleştirilen Datça 1. Bisiklet Festivali’nde 3 gün boyunca toplam 150 kilometre sürüş yapıldı. Datça rotalarını pedallayan sporcular akşamları da hiç yorulmamış gibi eğlencelere katıldı. Başkan Keleş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Doğasının farklılığı, endemik çeşitliliği ile dikkat çeken ve aynı zamanda Karia yolu üzerinde olan Datça’da doğa sporlarına ilginin artması hedeflerimiz arasında. Doğayla uyum sağanmak ve doğanın içinde onun bir parçası olduğumuzun farkındalığıyla Datça’nın sadece yaz turizminin değil kış turizminin de önemine yaptığımız etkinliklerle vurgu yapıyoruz. Datça’nın muhteşem doğası ve benzersiz manzaraları eşliğinde, katılımcıların hem eğlenceli hem de öğretici bir deneyim yaşamalarını hedefliyor, biz de katılımcılarımızla aynı keyfi almaktan mutluluk duyuyoruz. En az 12, çok 24 kilometre yol yapıyoruz. Ortalama 20 kilometre desek 18 yürüyüşte 360 kilometreye yakın yürüdük. Geçen sene Likya Yolunda sadece 4 günde 55 kilometre yürüdük.”

Kaynak: Marmaris Manşet